180k views
18 votes
You buy shrimp at the market.

The shrimp cost $34.99 for two 2.5-pound bags.

What is the unit rate of the shrimp in dollars per pound?
Find the unit rate to the nearest dollar.




$30 per pound


$0.14 per pound


$7 per pound


$14 per pound

User Piotr Kula
by
6.8k points

1 Answer

7 votes

Answer:

$7 a pound

Explanation

$35 dollars in total two 2.5 pounds is 2 x 2.5 = 5 then its 35/5=$7

User Comet
by
5.5k points