153k views
3 votes
Priya bought these items at the grocery store. Find each unit price.

a. 12 eggs for $3. How much is the cost per egg?

b. 3 pounds of peanuts for $7.50. How much is the cost per pound?

c.4 rolls of toilet paper for 2$. How much is the cost per roll?

d. 10 apples for 3.50. How much is the cost per apple?

(Rates, ratios, double number lines.)

1 Answer

5 votes

Answer:

Explanation:

. 12 eggs for $3

3/12= 4 or .25 cents per egg

b. 3 lbs peanuts for $7.50

7.50/3= 2.5 or $2.50 per pound

c. 4 rolls $2

2/4=.5 or $.50 per roll

d. 10 apples for $3.50

3.50/10=.35 or $0.35 per

User Jyo Banerjee
by
7.9k points