154k views
5 votes
At the farmers market you can buy a bag of 18 potatoes for $5.40. what is the unit price

1 Answer

6 votes


(5.40)/(18) = (x)/(1) = (5.40)/(18) / (18)/(18) = (0.3)/(1) x = 0.3
The unit price should be 0.3 if I did it right
User Mae
by
6.2k points