Answer:
The answer is 15 months.
Explanation:
p = $500
r = 6.5% or 0.065
A = $543
t = ?
The formula to be used here is :


Putting the values in formula we get:


This gives t = 1.3 years
In months it will be 1 year(12 months) + 3 months = 15 months.
Hence, the answer is 15 months.