180k views
4 votes
Jane wants to add chocolate chips to her trail mix. A 3-pound bag of chocolate chips costs $3.22. What is the unit price?

User LandoR
by
8.4k points

2 Answers

5 votes

Answer:

$1.07 per bag

Explanation:


User Audite Marlow
by
8.6k points
3 votes

Answer:

Unit price is $ 1.073 ( approx )

Explanation:

Unit price is the value of first quantity in one unit of second quantity,

Here,

The number of pounds = 3,

Cost price = $3.22

So,


\text{The unit price }=\frac{\text{Total price}}{\text{Number of pounds}}


=(3.22)/(3) ≈ $ 1.073

User Narendra Pal
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories