180k views
4 votes
Jane wants to add chocolate chips to her trail mix. A 3-pound bag of chocolate chips costs $3.22. What is the unit price?

User LandoR
by
7.9k points

2 Answers

5 votes

Answer:

$1.07 per bag

Explanation:


User Audite Marlow
by
8.0k points
3 votes

Answer:

Unit price is $ 1.073 ( approx )

Explanation:

Unit price is the value of first quantity in one unit of second quantity,

Here,

The number of pounds = 3,

Cost price = $3.22

So,


\text{The unit price }=\frac{\text{Total price}}{\text{Number of pounds}}


=(3.22)/(3) ≈ $ 1.073

User Narendra Pal
by
7.7k points