6.9k views
3 votes
Tabitha is buying paper towels. She sees a 3-pack for $6 and a 6-pack for $10. What is the difference in the unit price of a roll of paper towels for each pack?

User DNac
by
5.3k points

1 Answer

3 votes

Answer:

The difference in unit price is $.33, with the 3-pack being more expensive.

Explanation:

In order to find the unit price, you must divide the total price by the number of rolls in a pack.

$6/3 = $2 a pack

$10/6 = $1.67 a pack

Now to find the difference, we must subtract them from each other.

$2 - $1.67 = $.33

User LiveEn
by
5.2k points