13.9k views
4 votes
An 8-ounce bag of sunflower seeds costs $1.68. A 4-ounce bag of sunflower seeds cost $0.88. Which is the better deal?

User Thoroughly
by
5.1k points

2 Answers

2 votes

First deal:

8 ounce bag → $1.68

4 ounce bag → $X


(1.68 × 4) ÷ 8 = $0.84


Second deal:

4 ounce bag → $0.88

8 ounce bag → $X


(0.88 × 8) ÷ 4 = $1.76


1.76 - 1.68 = $0.08


The best deal would be to buy the 8 once bag, because if you bought 2 4 ouce bags instead you would pay 8 cents more.


There you go! I really hope this helped, if there's anything just let me know! :)

User Alex Volkov
by
5.3k points
7 votes

Answer: The better deal is the 8-ounce bag of sunflower seeds.

Explanation:

1. You have the following information given in the problem above:

- The 8-ounce bag of sunflower seeds has a cost of $1.68.

- The 4-ounce bag of sunflower seeds has a cost of $0.88.

2. You must write the rates:

a) The 8-ounce bag of sunflower seeds:


(1.68)/(8)=0.21 dollars for 1 ounce.

b) The 4-ounce bag of sunflower seeds.


(0.88)/(4)=0.22 dollars for 1 ounce.

3. Therefore, you can conclude that the better deal the is 8-ounce bag of sunflower that costs $1.68.


User Hamed Rezaee
by
4.8k points