152k views
5 votes
Determining Equivalent Volume During a catered lunch, an average of 4 cups of tea are poured per minute. The lunch will last 2 hours. How many gallons of tea should the caterer bring if there are 16 cups in one gallon?

1 Answer

4 votes

Answer:

30 gallons

Explanation:

2 hours * 60 minutes/hour = 120 minutes

4 cups/minute * 120 minutes = 480 cups

480 cups * 1 gallon/16 cups = 30 gallons

User Mortana
by
7.8k points