58.6k views
2 votes
A customer went to a garden shop and bought some potting soil for $12.50 and 5 shrubs. The total bill was $62.50. Write and solve an equation to find the price of each shrub.

5p + $12.50 = $62.50; p = $12.00


5p + $12.50 = $62.50; p = $10.00


5p + 12.5 p = $62.50; p = $3.57


5(p + $12.50) = $62.50; p = $7.75

2 Answers

2 votes

Answer:

The equation that we can come up with in order to find the price of each shrub would be :

12.50 + 5s = 62.50

S in this case is the variable assigned to find the value of each shrub

5s = 62.50 - 12.50

5s = 50

s = 10

The price of each shrub would be $10. Hope I was helpful and good luck with questions of this type.

Explanation:


User Shaneequa
by
6.6k points
1 vote


62.50 - 12.50 = 50
He bought 5 shrubs.
1 shrub = 50/5 = 10
=$10

User Kriel
by
5.4k points