117k views
2 votes
6 lb for $50.00 or 6.5 lb for $60.00?

1 Answer

1 vote

Just find the unit price (price divided by amount)

6 lb for $50.00

50.00/6 = about $8.33 per lb


6.5 lb for $60.00

60.00/6.5 = about $9.23 per lb


6 lb for $50.00 would be the better deal

User Donpresente
by
6.0k points