You can set up a proportion to answer this question.
This says, "If one pound costs $3.50, how many pounds is $7?"
Solve for x by cross multiplying.
7=3.5x
*Divide both sides by 3.5*
2=x
2 pounds of candies can be bought for $7.
Hope this helps!!
6.0m questions
7.8m answers