74.0k views
4 votes
16 ounces of crackers for $4.00 or 20 ounces of crackers for $5.00? Which is better?

User Boojum
by
4.8k points

1 Answer

4 votes

$4/ 16 = .25 per ounce

$5/20 = .25 per ounce

there are the same price per ounce

User Altayseyhan
by
6.0k points