menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
9. AJ is buying rulers and erasers at an office supply store. Rulers cost $1.15 and erasers cost $.39. He can spend up to $11 on these items. Let x represent the number of ruler…
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
9. AJ is buying rulers and erasers at an office supply store. Rulers cost $1.15 and erasers cost $.39. He can spend up to $11 on these items. Let x represent the number of ruler…
asked
Dec 10, 2019
27.3k
views
0
votes
9. AJ is buying rulers and erasers at an office supply store. Rulers cost $1.15 and erasers cost $.39. He can spend up to $11 on these items. Let x represent the number of rulers. Let y represent the number of pens. What is an inequality that represents the situation?
Mathematics
high-school
DopeGhoti
asked
by
DopeGhoti
7.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
An inequality could be 11 ≥ 1. 15x +.39y
VladS
answered
Dec 15, 2019
by
VladS
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Oct 26, 2018
47.1k
views
AJ is buying rulers and erasers at an office supply store. Rulers cost $1.15 and erasers cost $.39. He can spend up to $11 on these items. Let x represent the number of rulers. Let y represent the number
Tal Darom
asked
Oct 26, 2018
by
Tal Darom
8.2k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
47.1k
views
asked
Jun 18, 2024
179k
views
Tiana and AJ are making fruit salad. They need everything on the shopping list. If Tiana and AJ split the bill evenly, how much does each person owe? A. $23.29 B. $14.06 C. $11.65 D. $7.03 You can choose
Ronita
asked
Jun 18, 2024
by
Ronita
8.2k
points
Business
high-school
1
answer
3
votes
179k
views
asked
Feb 28, 2023
109k
views
The total cost of an eraser, 2 similar pens and a ruler is $13. The total cost of 2 similar erasers, a pen and a ruler is $11. The cost of 3 erasers is the same as that of 2 rulers. Find the cost of a
Rafael Carrillo
asked
Feb 28, 2023
by
Rafael Carrillo
8.7k
points
Mathematics
college
1
answer
25
votes
109k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org