133k views
5 votes
The posted rate in a taxi is $0.44/ 1/4 mi. What is the unit rate

2 Answers

4 votes

answer: $1.76 / mi.

explanation:

The unit rate is how many per mile. We are given the rate for 1/4 of a mile. so, we need to convert 1/4 into a mile.

To do this, we would need to multiply the value for 1/4 by 4 since there are 4 1/4ths that make up a whole.

$0.44 x 4 = $1.76

so, the unit rate is $1.76 / mi.

i hope this helps, and have a great day! don't hesitate to ask if you need more help with this specific question! ♥ - eviezoom


User Joseph Gagnon
by
8.7k points
5 votes

.44 / 1/4 divide both by 1/4

$1.76 per mile

User Lydia Van Dyke
by
8.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories