109k views
5 votes
The expression 2a+1.5b gives the cost (in dollars) for a cupcakes and b cookies at a bake sale. A. The cost for 1 cupcake is $ and the cost for 1 cookie is $*insert number here* b. The total cost for 6 cupcakes and 6 cookies is $*insert number here*. C. Is $20 enough to buy 7 cupcakes and 4 cookies? *yes or no*

User Natali
by
4.9k points

1 Answer

5 votes

We are given expression:

2a+1.5b, where a is the number of cupcakes and b is the number of cookies at a bake.

a is being multiplied by 2 and b is being multiplied by 1.5.

Therefore,

A. The cost for 1 cupcake is $2 and the cost for 1 cookie is $1.5.

B. The total cost for 6 cupcakes and 6 cookies is

2×6 + 1.5×6 = 12 + 9 = $21 .

C. Cost of 7 cupcakes and 4 cookies = 2×7 + 1.5 × 4 = 14 +6 = $20 .

Yes, $20 is enough to buy 7 cupcakes and 4 cookies.

User Royce Feng
by
5.7k points