Well to find this answer, you want to divide $1.39 by 67.6. When you do this you get 0.0205. This is roughly 2 cents per ounce.
Answer:
The correct math operation to determine the unit price is division
Explanation:
In 2-liter bottle of water:
67.6 ounces cost $1.39, then
=> 1 ounce costs
6.0m questions
7.9m answers