136k views
3 votes
Use the correct math operation to determine the unit price (price per ounce) for the 2-liter bottle priced at $1.39. (67.6 ounces)

User Jenz
by
4.9k points

2 Answers

3 votes

Well to find this answer, you want to divide $1.39 by 67.6. When you do this you get 0.0205. This is roughly 2 cents per ounce.

User Eugene Mala
by
5.3k points
2 votes

Answer:

The correct math operation to determine the unit price is division

Explanation:

In 2-liter bottle of water:

67.6 ounces cost $1.39, then

=> 1 ounce costs


\$1.39/ 67.6\approx \$0.0205

User Jim Hudson
by
5.6k points