226k views
3 votes
a local club sells candles for a fundraiser. a set of 6 candles sells for $18.00. what is the cost per candle?

2 Answers

2 votes

Answer:

The cost per candle is $3.00

Explanation:

User Andershagbard
by
5.5k points
4 votes

$18.00 divided by 6

18/6 = 3

each candle costs $3.00

User Leptonator
by
5.6k points