101k views
1 vote
Two pounds of jelly beans costs $12.

If I spend $21, how many pounds did I buy?

User Asics
by
6.9k points

2 Answers

7 votes

you bought 3.5 pounds of jelly beans with $21

User Squelos
by
7.7k points
6 votes

Answer: You bought 3.5 pounds.


Step-by-step explanation: Okay so it costs $12 to get two pounds of jelly beans. You divide 12 by 2 and end up getting 6. You then divide 21 by 6 and get 3.5 because each pound is 6. 2 pounds is 12, and 3.5 pounds is $21. I hope this helped! :P


User Matteo
by
7.6k points