73.8k views
3 votes
The price of apples is $3.60 for 3 pounds write the price as a unit rate

User Jerther
by
8.4k points

1 Answer

4 votes

Take the total and divide by the amount to get answer.

3.60 /3 = $1.20 per pound

User Aaron Davis
by
8.6k points

No related questions found