124k views
1 vote
Four gallons of gasoline cost $16.80. What is the price per gallon (also known as the slope of the line)?

1 Answer

0 votes

$16.80 / 4 gallons = $4.20 per gallon

User AnthonyWJones
by
7.6k points

No related questions found