202k views
3 votes
Find the unit rate. Twelve gallons of gas cost $22.68.

1 Answer

4 votes

To find the unit rate, all we need to do is divide $22.68 by 12

22.68 รท 12 = 1.89

Therefore, each gallon of gas costs $1.89

Hope this helps you

-AaronWiseIsBae :)

User Twiek
by
6.2k points