9514 1404 393
Answer:
about 28.6%
Explanation:
The conditional probability equation can be used:
P(arrested | not in jail) = P(arrested & not in jail)/P(not in jail)
= 0.24/0.84 = 2/7 ≈ 28.6%
7.8m questions
10.5m answers