Answer:
Cost of paint = 5.75 $
Step-by-step explanation:
Joe went to the hobby shop and bought 2 model sports cars at $8.95 each.
Number of models of sports car bought by Joe = 2
Price of each model sports car = $8.95
Total price of 2 model sports cars = 8.95 x 2 = 17.90 $
Total money he spent = 23.65 $
Cost of paint = Total money he spent - Total price of 2 model sports cars
= 23.65 - 17.90 = 5.75 $
Cost of paint = 5.75 $