If 1 dozen = 12 pens cost $1.69, then 1 pen costs
![(\$1,69)/(12).](https://img.qammunity.org/2019/formulas/mathematics/middle-school/su9qffcqnjska2ckewfi82nrxskqbij9j6.png)
If 1 dozen = 12 pads cost $4.59, then 1 pad costs
If Shirley buys 108 pens, she will pay
for them.
If she buys 108 pads, she will pay
for them.
In total she will pay $15.21+$41.31=$56.52. This sum is greater than $50, so she cannot buy 108 pens and 108 pads.