48.2k views
0 votes
Jake and Katerina are enjoying breakfast at a café in Prague. The crepes cost $2.25 each, and strawberries cost $0.25 each. They order three times as many strawberries as crepes. If they spend a total of $24, how many of each item did they order?

PLEASE HELP!!!

User ITguy
by
5.4k points

2 Answers

4 votes

Answer:

They bought 8 crepes and 24 strawberries.

Explanation:

$2.25 * 8 = $18

$24 - $18 = $6

6 / 0.25 = 24

$18 + $6= $24

User IvanZh
by
6.5k points
2 votes
24 strawberries and 8 crepes
User Ashish Ramani
by
6.9k points