218k views
3 votes
Tatum plans to buy some personalized sticky notes for her home office. The graph shows a proportional relationship between the number of packs of sticky notes she can buy and the total price. If Tatum has $30.50 to spend on sticky notes, how many packs can she buy?

Tatum plans to buy some personalized sticky notes for her home office. The graph shows-example-1
User Alesub
by
7.5k points

2 Answers

4 votes
From the graph, it appears that a pack of sticky notes costs $11. 3 packs of sticky notes cost $33, which exceeds her budget. Therefore, she can only buy 2 packs of sticky notes.

3/33=?/30.50
3 × 30.50/33
91.5/33= 2.77
User Kyndra
by
8.3k points
5 votes
this graph shows y=11x
so sub 30.5into y,
you'll get 2.77
so she can buy 2packs at most
User Lester Peabody
by
8.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories