164k views
3 votes
A package of 3 pairs of insulated socks costs ​$16.47. What is the unit price of the pairs of socks​?

User Alhpe
by
7.0k points

2 Answers

2 votes
i think that is $5/49
User Rachid
by
7.6k points
2 votes

Answer:

The pairs of socks would be sold for $5.49 individually.

Explanation:

You must divide 16.47 by 3.

On a table this would be shown as

x y

1 $5.49

2 $10.98

3 $16.47


User SACn
by
7.1k points