menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
The cost for a pack of 9 padlocks is $25.20 Find the unit price in dollars per padlock. If necessary, round your answer to the nearest cent.
asked
Apr 12, 2019
201k
views
1
vote
The cost for a pack of 9
padlocks is $25.20
Find the unit price in dollars per padlock.
If necessary, round your answer to the nearest cent.
Mathematics
middle-school
Monirul Islam
asked
by
Monirul Islam
7.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
7
votes
$2.80 each because when you divide 9 by 25.20, you get 2.8.
Jdsurya
answered
Apr 19, 2019
by
Jdsurya
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Oct 1, 2017
122k
views
It costs $19.20 for a pack of 8 padlocks. Find the unit price in dollars per padlock. If necessary, round your answer to the nearest cent.
Derorrist
asked
Oct 1, 2017
by
Derorrist
8.7k
points
Mathematics
high-school
2
answers
1
vote
122k
views
asked
Feb 16, 2018
134k
views
The cost for a pack of 6 padlocks is $23.40 . Find the unit price in dollars per padlock. If necessary, round your answer to the nearest cent.
Dpant
asked
Feb 16, 2018
by
Dpant
8.5k
points
Mathematics
college
2
answers
3
votes
134k
views
asked
Oct 12, 2018
182k
views
It cost 23.80 for a pack of 7 padlocks find the unit price in dollars per padlock. If necessary round your answer to the nearest cent
Eugene Bosikov
asked
Oct 12, 2018
by
Eugene Bosikov
8.0k
points
Mathematics
college
1
answer
3
votes
182k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Mr. Jacob is 55 years old and tony is 7 years old. in how many years will mr. Jacobs be 4 times as old as Tony
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity