200k views
4 votes
Mike walks 200 km in 6 hours.he then walks another 100km in 4 hours .what is his average speed?

User Bao Huynh
by
7.5k points

1 Answer

3 votes

Average speed is defined as the ratio of total distance covered in total given time


speed = (distance)/(time)

here we know that total distance that man moved is


d_1 = 200 km


d_2 = 100 km

so total distance is


d = d_1 + d_2


d = 200 km + 100 km


d = 300 km

now here total time of the motion is


t_1 = 6 hours


t_2 = 4 hours

total time will be given as


t = t_1 + t_2


t = 6 + 4 = 10 hours

now by above formula


v_(avg) = (300)/(10)


v_(avg) = 30 km/h

so his average speed is 30 km/h

User Phil Soady
by
6.8k points