201k views
0 votes
serena is making a large meatloaf that contains ground beef and ground pork. the beef is $3.50 per pound and the pork is $2.00 per pound. if she buys more pork then beef and spends $15.25 in total, algebraically model this problem and determine how many pounds of each type of meat was bought.

2 Answers

6 votes

Answer:


Explanation:

3.50*2= 7 dollars $2.00 *4.125=8.25 8.25+7=15.25

User Gabriel Pumple
by
6.2k points
5 votes

Answer: 2.5 pounds of beef and 3.25 pounds of pork

Explanation:

Hi, the answer is incomplete because is lacking how much more pork she bought. She bought 0.75 pounds more pork than beef and spends $15.25, is the complete form.

So, to answer this question we have to analyze the information given:

  • Beef: $3.50 per pound
  • Pork: $2.00 per pound
  • Pounds of beef = x
  • Pounds of pork = x + 0.75
  • Total cost : $15.25

So, the equation is:

3.50x + 2 (x+0.75) = 15.25

3.50x +2x + 1.5 =15.25

5.50 x = 15.25 -1.5

5.50x = 13.75

x = 13.75/5.50

x = 2.5 pounds of beef

Replacing the value of x in the Pork's equation:

Pounds of pork = x +0.75 = 0.75 +2.5 = 3.25 pounds of pork

User Yorodm
by
5.9k points