221k views
4 votes
An object has a mass of 95 grams and a density of 1.7 g/mL. Find the volume of the object.

User YingYang
by
7.2k points

1 Answer

2 votes

The formula is density = mass / Volume

density = 1.7 g/mL

mass = 95 grams

Volume = ?

1.7 g/mL = 95 g / Volume

Volume = 95 g / 1.7 g/mL

Volume = 55.88 mL

Hope this help!


User Piakkaa
by
7.0k points