225k views
1 vote
A cyclist travels at distance of 400 meters in 120 seconds towards school, calculate his speed. (Show your work)

Calculate his velocity if the direction is North East (NE)


The cyclist in practice question 2, comes to a stop position within 15 seconds. Calculate his acceleration. (Show your work) Is this an example of positive or negative acceleration?

2 Answers

3 votes

Explanation:

1. It is given that,

Distance covered by the cyclist, d = 400 m

Time taken, t = 120 s

Speed = distance / time taken


v=(400\ m)/(120\ s)

v = 3.33 m/s

So, the speed of the cyclist is 3.33 m/s.

2. The cyclist comes to a stop position within 15 seconds. Its acceleration is given by :


a=(v-u)/(t)


a=(0-3.33\ m/s)/(15\ s)


a=-0.22\ m/s^2

So, the acceleration of the cyclist is
-0.22\ m/s^2. It is an example of negative acceleration as the cyclist is decelerating. Hence, this is the required solution.

User Mrabat
by
7.5k points
7 votes

we know that

The scalar magnitude of the velocity vector is the speed. The speed is equal to


Speed=(distance)/(time)

in this problem we have


distance=400\ m \\time=120\ sec

substitute in the formula


Speed=(400)/(120)


Speed=3.5(m)/(sec)

therefore

the answer Part a) is

the speed is equal to
3.5(m)/(sec)

Part b) Find the velocity

we know that

Velocity is a vector quantity; both magnitude and direction are needed to define it

in this problem we have

the magnitude is equal to the speed


magnitude=3.5(m)/(sec)


direction=North\ East\ (NE)

therefore

the answer Part b) is

the velocity is
3.5(m)/(sec)\ North\ East\ (NE)

Part c)

we know that

the acceleration is equal to the formula


a=(V2-V1)/(t2-t1)

in this problem we have


V2=0 \\V1=3.5(m)/(sec)


t2=15\ sec\\t1=0

substitute in the formula


a=(0-3.5)/(15-0)


a=-(3.5)/(15)(m)/(sec^(2))


a=-(7)/(30)(m)/(sec^(2))

therefore

the answer Part c) is

the acceleration is
-(7)/(30)(m)/(sec^(2))

This is an example of negative acceleration

User Xudong Peng
by
6.8k points