50.2k views
2 votes
the 26-oz jar of chocolate fudge costs $3.12. The 16-oz jar costs $2.40. How much can you save on each ounce by choosing the better buy?

User Stockfisch
by
8.3k points

2 Answers

4 votes

Answer:

¢8.3 per ounce with the 26 ounce jar

¢6.6 per ounce with the 16 ounce jar

Explanation:

divide 26 and 3.12

divide 16 and 2.40

User Fecub
by
8.2k points
4 votes

Answer: $0.03


To solve this problem, you must find the unit rate that each jar of chocolate fudge is offering:

For the 26oz jar, you must divide 3.12 by 26 (3.12/26), which will give you an answer of $0.12 per ounce

For the 16oz jar, you must divide 2.40 by 16 (2.40/16), which will give you an answer of $0.15 per ounce

Doing the math, you will find that the 26oz jar has a better deal (less money per ounce), by 0.15-0.12 = $0.03 per ounce (saved on the better deal)


User Blaine Kasten
by
8.2k points

Related questions

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.