Answer: $0.03
To solve this problem, you must find the unit rate that each jar of chocolate fudge is offering:
For the 26oz jar, you must divide 3.12 by 26 (3.12/26), which will give you an answer of $0.12 per ounce
For the 16oz jar, you must divide 2.40 by 16 (2.40/16), which will give you an answer of $0.15 per ounce
Doing the math, you will find that the 26oz jar has a better deal (less money per ounce), by 0.15-0.12 = $0.03 per ounce (saved on the better deal)