133k views
0 votes
A cylindrical tank is half full of oil. The cylinder has a base radius of 100cm. The height of the cylinder is 250cm. 1litre=1000cm How many litres of oil are in the tank

1 Answer

3 votes

≈ 3927 litres

the volume (V) of a cylinder is calculated using the formula

V = πr²h ( r is the radius of base and h is the height )

V= π × 100² × 250 = 7853981.634 cm³


(1)/(2) V = 3926990.817 =
(3926990.817)/(1000) ≈ 3927 litres



User Raphael Schweikert
by
7.4k points