52.0k views
0 votes
Nikola buys a bouqet of 8 sunflowers 18 dollars what is the cist of one sunflower

2 Answers

6 votes

Answer:

The cost of one sunflower is $2.25. :psksksksk

Explanation:

All you have to do is divide 18 divided by 8. easypeasy. ;psksksksk

User Anuraj
by
8.0k points
7 votes
in order to solve this, you need to find the unit price.

this means you divide the price by however many units there are!

18/8 = $2.25 per flower.

Hope this helps!
User James McLachlan
by
7.7k points