32.5k views
4 votes
Ryan spent $26.33 on 8 gallons of gas how much would he spend for 20 gallons

User Leon Grin
by
5.9k points

2 Answers

1 vote
$26.33÷8 gallons= 3.29125 per gallon

3.29125 × 20 gallons = $65.825

User Niketan
by
5.5k points
5 votes

First divide 26.33 with 8 to find the cost per gallon

26.33/8 = ~3.29 (rounded).

Each gallon of gas costs $3.29

Next, multiply the cost per gallon with the amount of gallons, 20 in this case.

20 x 3.29 = 65.80

$65.80 is your answer

~Rise Above the Ordinary



User Sumit Wadhwa
by
6.5k points