163k views
5 votes
Robin purchased 3 1⁄2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce?

User ZyQux
by
7.7k points

2 Answers

5 votes

1.40/3.5=.4

that would be your answer

User KevinKirkpatrick
by
7.6k points
4 votes

.40 cent an ounce is your answer

User Svbnet
by
8.4k points

Related questions

2 answers
2 votes
218k views
2 answers
0 votes
162k views
2 answers
4 votes
107k views