163k views
5 votes
Robin purchased 3 1⁄2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce?

User ZyQux
by
5.3k points

2 Answers

5 votes

1.40/3.5=.4

that would be your answer

User KevinKirkpatrick
by
5.1k points
4 votes

.40 cent an ounce is your answer

User Svbnet
by
5.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.