menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Kierra purchase candy from the bulk section. The equation c=0.99p represents the cost of the candy per pound. What is the unit rate for the cost of the candy?
asked
Nov 25, 2019
139k
views
3
votes
Kierra purchase candy from the bulk section. The equation c=0.99p represents the cost of the candy per pound. What is the unit rate for the cost of the candy?
Mathematics
college
Nandini Bhaduri
asked
by
Nandini Bhaduri
8.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
5
votes
The unit rate would be $0. 99 or 99cents per pound of candy. The equation dissected is, candy = $0.99 • lbs (pounds), and for each pound of candy bought you have to pay 99 cents.
Hope this helped!
AndyN
answered
Nov 27, 2019
by
AndyN
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
6
votes
Answer:
The answer would be 0.99/1 pound
Explanation:
Saurabh Rathod
answered
Dec 1, 2019
by
Saurabh Rathod
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Apr 24, 2024
195k
views
kierra is trying to decide which brand of lettuce seeds she would like to use in her garden this summer. after researching, she picked the two best-known brands to test. she decides to test them by planting
Pbanka
asked
Apr 24, 2024
by
Pbanka
8.9k
points
Chemistry
high-school
1
answer
3
votes
195k
views
asked
Oct 9, 2017
72.1k
views
kierra want to buy herself a new purse which is $500 but they have it on sale for 18% what is the sales tax and how much will she have to pay for it....
Volney
asked
Oct 9, 2017
by
Volney
7.7k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
4
votes
72.1k
views
asked
Apr 3, 2018
85.9k
views
When the mother puts the nipple into the mouth of 3-week-old kierra, she starts sucking. this is an example of which sensorimotor substage?
Randoms
asked
Apr 3, 2018
by
Randoms
8.1k
points
Social Studies
college
1
answer
2
votes
85.9k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org