menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A 96-ounce container of orange juice costs$4.80. At what price should a 128-ounce container be sold in order for the unit rate for both containers to be the same
asked
Oct 26, 2019
54.3k
views
1
vote
A 96-ounce container of orange juice costs$4.80. At what price should a 128-ounce container be sold in order for the unit rate for both containers to be the same
Mathematics
middle-school
Controlflow
asked
by
Controlflow
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
$7.48
________
You're welcome
Raju Ugale
answered
Oct 30, 2019
by
Raju Ugale
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Oct 13, 2019
196k
views
A 96-ounce container of orange juice costs$4.80. At what price should a 128-ounce container be sold in order for the unit rate for both containers to be the same
Jhermann
asked
Oct 13, 2019
by
Jhermann
8.7k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
196k
views
asked
Nov 26, 2020
17.7k
views
Two binders costs$4.36. how many bindees can buy with $55?
Hthms
asked
Nov 26, 2020
by
Hthms
7.7k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
4
votes
17.7k
views
asked
Mar 9, 2021
211k
views
Each plotted plant costs$4.75, each shrub costs$14.50 . On one day the garden store sells at least 80 plotted plants and y represents the number of shrubs, which system of inequalities represents this
Marc Hauptmann
asked
Mar 9, 2021
by
Marc Hauptmann
8.4k
points
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
211k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org