94.9k views
5 votes
4 shirts for $32.00 rate and unit rate

2 Answers

6 votes
8 per shirt, 8 per shirt
User Mattia Ruggiero
by
5.2k points
1 vote

Answer:

Rate: $32 per 4 shirts.

Unit rate: $8 per shirt.

Explanation:

We have been given that 4 shirts for $32.00. We are asked to find the rate and unit rate for given situation.

The rate of the given scenario is $32 per 4 shirts.

To find the unit rate, we will divide total cost by number of shirts as:


\text{Unit rate}=\frac{\$32}{4\text{ shirt}}


\text{Unit rate}=\frac{\$8}{\text{ shirt}}

Therefore, unit rate is $8 per shirt.

User Moddasir
by
5.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.