Answer:
Rate: $32 per 4 shirts.
Unit rate: $8 per shirt.
Explanation:
We have been given that 4 shirts for $32.00. We are asked to find the rate and unit rate for given situation.
The rate of the given scenario is $32 per 4 shirts.
To find the unit rate, we will divide total cost by number of shirts as:


Therefore, unit rate is $8 per shirt.