148k views
13 votes
Jason bought a soft drink for 2 dollars and 8 candy bars He spent a total of 26 dollars how much did each candy bar cost

2 Answers

12 votes

Answer:

$3

Explanation:

Jason bought a soft drink for 2 dollars and 8 candy bars He spent a total of 26 dollars-example-1
User Alvarodoune
by
4.5k points
12 votes

Answer: Each candy bar cost him 3$

Explanation:

First you subtract 26-2 to get 24. This is since he purchased the drink for 2$. Now he uses the 24 dollars to buy 8 candy bars, to figure how much each is you have to divide. You divide 24 by 8 in order to get 3.

User Schidu Luca
by
5.3k points