Answer: Each candy bar cost him 3$
Explanation:
First you subtract 26-2 to get 24. This is since he purchased the drink for 2$. Now he uses the 24 dollars to buy 8 candy bars, to figure how much each is you have to divide. You divide 24 by 8 in order to get 3.