99.0k views
0 votes
Graven spent $55.20 on gasoline to fill her 15 gallon tank at another gas station project spent $72.80 of gasoline to fill her 20 gallon tank. who paid less per gallon of gasoline explain your reasoning

1 Answer

5 votes

You must find the unit cost in dollars per gallon for each purchase by dividing the cost by the number of gallons.

Graven: $55.20 for 15 gallons

$55.20/(15 gal) = $3.68/gal

Project: $72.80 for 20 gallons

$72.80/(20 gal) = $3.64/gal

Answer: Project paid less per gallon.

User Jimit Patel
by
8.0k points

Related questions

asked Sep 26, 2024 80.6k views
Jhchabran asked Sep 26, 2024
by Jhchabran
7.2k points
1 answer
2 votes
80.6k views
asked Sep 18, 2024 111k views
Ryder Brooks asked Sep 18, 2024
by Ryder Brooks
7.4k points
1 answer
1 vote
111k views