104k views
4 votes
Orange juice is sold in four different sizes the 8 1/2 ounce bottle costs $0.99 the 18 2/2 oz. bottle costs $1.49 the 48 1/4 oz. carton costs $2.49 and the 64 3/4 oz. carton costs $3.75

1.calculate a unit rate for each size

2. which size is the best buy

2 Answers

1 vote

Answer:Expert's right here WHY U LOOK AT ME

Explanation:

User Itchy Nekotorych
by
6.1k points
3 votes

Answer:

Part 1) The units rates are

A)
0.1165(\$)/(oz)

B)
0.1656(\$)/(oz)

C)
0.0516(\$)/(oz)

D)
0.0579(\$)/(oz)

Part 2) The best buy is the size 48 1/4 oz

Explanation:

we know that

To find out the unit rate divide the total cost by the total volume

Part 1) Calculate the unit rate for each size

case A) we have

8 1/2 ounce bottle costs $0.99

Convert mixed number to an improper fraction


8(1)/(2) =(8*2+1)/(2)=(17)/(2)\ oz

Find the unit rate


(0.99)/((17/2))= 0.1165(\$)/(oz)

case B) we have

18 2/2 oz. bottle costs $1.49

Convert mixed number


18(2)/(2) =18+1=19\ oz

Find the unit rate


(1.49)/(19)= 0.1656(\$)/(oz)

case C) we have

48 1/4 oz. carton costs $2.49

Convert mixed number to an improper fraction


48(1)/(4) =(48*4+1)/(4)=(193)/(4)\ oz

Find the unit rate


(2.49)/((193/4))= 0.0516(\$)/(oz)

case D) we have

64 3/4 oz. carton costs $3.75

Convert mixed number to an improper fraction


64(3)/(4) =(64*4+3)/(4)=(259)/(4)\ oz

Find the unit rate


(3.75)/((259/4))= 0.0579(\$)/(oz)

Part 2) which size is the best buy

we know that

The best buy is the one with the smallest unit rate

so


0.0516(\$)/(oz)

The best buy is the size 48 1/4 oz

User AwfulHack
by
6.4k points