To answer this question, we first need to determine the unit cost (cost per t-shirt).
Step 1: Find the unit cost
Alicia bought 4 T-shirts for a total of $23.00. To calculate the cost per T-shirt (the unit rate), we need to divide the total cost by the number of T-shirts.
So, $23.00 (total cost) divided by 4 (number of T-shirts) equals $5.75. Thus, the unit cost of one T-shirt is $5.75.
Step 2: Calculate the cost for 6 T-shirts
Now that we know the unit cost, we can find out how much 6 T-shirts will cost. To do this, we multiply the unit cost by the number of T-shirts.
So, $5.75 (cost per T-shirt) times 6 (number of T-shirts) equals $34.50.
Therefore, it would cost $34.50 for 6 T-shirts, given the unit rate.