88.7k views
1 vote
Find the time it takes for a rocket following the path h(x)= -2x^2+ 18 to hit the ground

A. 2 seconds
B. 3 seconds
C. 8 seconds
D. 9 seconds

1 Answer

2 votes

Answer:

The time it takes for a rocket to hit the ground is 3 seconds

Explanation:

We are given equation for height as


h(x)=-2x^2+18

where

x is the time in seconds

When object hits the ground

then height becomes 0

so, we can set h(x)=0

and then we can solve for x


h(x)=-2x^2+18=0

Subtract both sides by 18


-2x^2+18-18=0-18


-2x^2=-18


x^2=9


x=3

So,

the time it takes for a rocket to hit the ground is 3 seconds

User Lean Van Heerden
by
7.6k points