25.0k views
1 vote
If you if 3 1/2 pounds of bananas cost $1.96, how much would one pound cost?.

User Bhamby
by
5.5k points

1 Answer

3 votes
basically divide 1.96 with 3/1/2 and 7/2 is the improper of 3/1/2
If you if 3 1/2 pounds of bananas cost $1.96, how much would one pound cost?.-example-1
User Kyriakos
by
5.7k points