53.8k views
1 vote
Danny paid a total of $13.65 for two steaks that weighed 0.65 lb and 0.75 lb.

What was the average price per pound that Danny paid for the steaks?

2 Answers

4 votes

Lets go through the steps

1) Add the weights together which gives us 1.4 lb

2) Divide the cost by the weight 13.65/1.4 = $9.75 lb

User Tim Stone
by
5.4k points
4 votes

To find the price per pound, simply add 0.65 + 0.75 then divide.

0.65 + 0.75 = 1.40 13.65 / 1.40 = 9.75

Danny paid $9.75 per pound!

User Sqwk
by
6.2k points