Lets go through the steps
1) Add the weights together which gives us 1.4 lb
2) Divide the cost by the weight 13.65/1.4 = $9.75 lb
To find the price per pound, simply add 0.65 + 0.75 then divide.
0.65 + 0.75 = 1.40 13.65 / 1.40 = 9.75
Danny paid $9.75 per pound!
6.5m questions
8.7m answers