155k views
5 votes
you bought a box of rasins for $4.49 and 1/2 lb. of nuts. The total cost was $7.13. How much did the nuts cost per pound?

User Sroll
by
5.9k points

1 Answer

4 votes
$5.28

$7.13-$4.49= $2.64 for a half a pound of nuts. Multiple $2.64 by 2 to find the cost per pound
User Brian McCord
by
6.1k points